Tänapäeval ei pruugi enam meedia väga palju rääkida kunstnikest, ent see ei tähenda, et viimastel aastatel poleks loodud meeleolukaid teoseid. Üle kogu maailma on lugematul hulgal galeriisid ning tegelikult on kunst kasvamas kiiremini kui eales varem.
Alljärgnevalt oleme kokku kogunud mõned teosed, mis tekitasid eriti palju positiivset vastukaja ning on olnud mõnes mõttes väga mõjukad.
1. Apichatpong Weerasethakul, Primitive, 2009
See seitsmeminutiline video ühendab endas Tai folkloori ja ulme. Põneva Tai filmilooja loodud teos on stiilne, hoolikalt kokku pandud ning kujutleb süvitsi Tai elu, majanduslikke probleeme ning kohalike inimeste lootusrikkust.
2. Beatriz Gonzalez, Auras anónimas [Los Columbarios], 2009
Colombia elu pole olnud eriti lihtne. See Colombia kunstnik otsustas ette võtta suure projekti: ta täitis linna keskel oleva lammutatud rajooni siluettidega, mis mälestavad riigi vägivalla ohvreid. Tegemist on ühe imetlusväärselt suure projektiga, kuna kokku täitis naine üle 8000 niši.
3. Amar Kanwar, Sovereign Forest, 2011
Jätkates ühiskondlike probleemide teemal, siis ka see keerukas installatsioon keskendub ühele rajoonile, mida on laastanud sealsed probleemid – vaidlused, raskused, taandareng. Selle taiese puhul on tegemist omamoodi dokumendiga, mis kirjeldab India ajalugu ning paneb inimesi ka kahtlema ametivõimude tegudes.
4. Kader Attia, Repair from Occident to Extra-Occidental Cultures, 2012
See põnev teos sisaldas endas Aafrika maske ja fotosid, mis olid asetatud Euroopa modernistlike kujude kõrvale. Sellise kompositsiooniga andis kunstnik suurepäraselt edasi koloniaalaja (ja sellele eelneva aja) hõngu, illustreerides ka mitmeid olulisi murekohti, mis ühiskonnas tänase päevani eksisteerivad.
5. Nalini Malani, In Search of Vanished Blood, 2012
See teos on jahmatav: see sisaldab Hindu ja Vana-Kreeka mütoloogiat, segab seda hiljutise India ajalooga, Saksa kirjandusega ning keskendub naiste rollile ja sellele, kuidas naised on pidanud võrdsuse ja iseseisvuse pärast võitlema. Antiiksed kujundid, loomad, jumalannad, varjud ja kinolaadne meedia – kõik see loob hämmastava ja intrigeeriva koosluse.
6. Forensic Architecture – The Gaza Platform, 2014
Selle teose põhimõte oli kaardistada 2014. aastal toimunud Gaza konflikt, mida paljud ilmselt veel hästi mäletavad. Teos seob endas kohtuekspertiisi analüüsi, inimõigused ja palju muid küsimusi. Tegemist on ühe haruldase kunstiloominguga, mille aluspõhi on reaalne kriminaaluurimine.
7. Kara Walker, Fons Americanus, 2019
Ameerika kunstnik Kara Walker lõi hiiglasliku purskkaevu Tate Moderni muuseumis, illustreerides oma skulptuuridega Briti impeeriumi dominantsi ja barbaarset käitumist. Näiteks on kujude hulgas vee sees hulpivad inimesed või nuttev laps. See on kõik omamoodi julm ja valus, eriti, kui mõelda sellele, et taies on ammutanud inspiratsiooni inimajaloost.