Tänapäevane arhitektuurikunst on minemas aina minimalistlikumaks, ent mitte heas mõttes. Kadunud on kirg, looming – nüüd luuakse vaid ehitis, mis meenutavad pigem vanglat või Lego klotsidest kokkupandud müüre. Puuduvad intrigeerivad detailid või loominguline mõtlemine.
Seepärast tasub heita pilk inimajaloo kestel loodud arhitektuurilistele meistriteostele, mida külastavad tänini turistid. Kas just selliste loomingute poole poleks mõistlik suunduda? Iga kunstniku eesmärk peaks ju olema ülima taiese loomine, seda ka arhitektuuris. Las alljärgnev loend meenutab paremaid arhitektuuriaegu ning annab inspiratsiooni ka paremate ehitiste loomiseks tulevikus.
1. Colosseum – Rooma, Itaalia
Pole mingitki kahtlust, miks see amfiteater peab olema esimene nimekirjas. Colosseum on lihtsalt… kolossaalne. Amfiteater ehitati juba aastal 72AD ja nagu me kõik teame, toimusid seal gladiaatorite võitlused. See koht on lihtsalt hämmastav ja mõelda vaid, et see on tänini veel püsti.
2. Taj Mahal – Agra, India
Taj Mahal, üks nö maailmaimesid, on ääretult muljetavaldav ja seda mitte üksnes oma struktuuri poolest. 1653. aastal valminud ehitis loodi valitseja lemmiknaise hauaks, seega sisuliselt on tegemist hauaga. Taj Mahal kätkeb endas Pärsia, Türgi ja India arhitektuuristiile ning on tänase päevani hämmastavalt kaunis.
3. Giza püramiidid – Egiptus
Kairo lähedal asuvad kuulsad püramiidid on ainsad seitsmest maailmaimest, mis veel tänaseni püsti on püsinud. Tegemist on inseneritöö meistriteosega, mis hämmastav inimesi jätkuvalt.
4. Sagrada Familia – Barcelona, Hispaania
See Antoni Gaudi legendaarne hoone on tegelikult veel ehitamisel. Ehitust alustati 1882. aastal ning praeguse plaani kohaselt soovitakse see valmis saada 2026. aastaks. Siiamaani kasutatakse ka originaalset Gaudi plaani (ehkki osa sellest hävitati mingi hetk). Igal juhul on tegemist hämmastava ehitisega, ehkki see pole veel isegi täielikult valmis.
5. Petronas Towers – Kuala Lumpur, Malaisia
Petronas Towers on ikooniline Kuala Lumpuri vaatamisväärsus, mis koosneb kahest hiiglaslikust pilvelõhkujast, mida ühendab suur sild. Hoonel oli 2004. aastani maailma kõige kõrgema hoone tiitel – see on suisa 452 meetri kõrgune ning selle ehitamine maksis 1,6 miljardit dollarit.
6. Pisa torn – Pisa, Itaalia
Itaalia on alati olnud kunsti kodu. Pisa torn on hämmastav struktuur, mille valmistamine võttis aega suisa 200 aastat. Muidugi on aja jooksul tulnud seda ka küllaga uuesti toestada, ent alates 2001. aastast on see turistidele avatud ning seisab rõõmsalt püsti (ehkki kaldus).
7. Burj Khalifa – Dubai, Araabia Ühendemiraadid
Burj Khalifa on maailma kõrgeim hoone – suisa 828.9 meetrit! Pilvelõhkujal on 160 korrust ja seda ehitati 6 aastat. Hoones on tänasel päeval nii kortereid, kontoreid, hotelle kui ka palju muud.
8. Duomo di Milano – Milano, Itaalia
Juba 1386. aastal alguse saanud gooti stiilis katedraali ehitus ei olnud kindlasti lihtne – selle valmimiseks kulus suisa kuus sajandit. Märkimisväärsed detailid, kujundid, skulptuurid – see hoone on tõeline meistriteos.
9. Grand Palace – Bangkok, Tai
Bangkokis asuv hoone on niivõrd detailne, et see võib võtta pea ringi käima. Nii templi väline kujundus kui ka sisekujundus on erakordselt detailsed – ainult keisri väärilised!